Prepoznatljiv hrvatski simbol – kravata

Što možda niste znali o kravati…

Svjetski dan kravate obilježava se još od 18. listopada 2008. godine na prijedlog Academiae Cravaticae, a proglasio ga je Hrvatski sabor. Kao što znamo, ona je prepoznatljiv i poznat hrvatski simbol. Izvorni je hrvatski proizvod, a hrvatski su ju vojnici u 17. stoljeću, tijekom Tridesetogodišnjeg rata, proširili Europom. Najveća kravata na svijetu zavezana je 18. listopada 2003. godine oko Arene u Puli, što je predstavljalo spektakularni događaj. Njezina crvena boja upućivala je na ljubav i zajedništvo među narodima.

Kravate u školi

Ovaj se dan obilježava raznim programima diljem Hrvatske, a i mi se kao škola uključujemo svake godine. Na poticaj defektologinje Daliborke Vuković i razrednika učenici su nosili kravate u školi, pokušali ih zavezati, a na panou su mogli pročitati sve o značenju kravate i obilježavanju ovog dana. Osim učenika, ovaj su dekorativni odjevni predmet nosili i djelatnici škole.

Napisala: Maja Matijašec